راهنمای نویسندگان

نویسندگان محترم قبل از ارسال مقاله به موارد زیر توجه داشته باشند:

 

  • طبق تصمیم هیئت تحریریه، نویسنده مسئول (ارسال‌کننده مقاله) الزاماً می‌بایست از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی یا مؤسسات آموزش عالی با حداقل مرتبه علمی استادیاری باشد. در غیر این‌صورت، نشریه پردازش سیگنال پیشرفته از پذیرش و بررسی مقاله معذور خواهد بود.
  • مؤلفان مقاله ملزم به رعایت کامل وظایف و مسئولیت‌های نویسندگان بر اساس «اصول اخلاقی انتشار مقاله» در نشریه پردازش سیگنال پیشرفته می‌باشند.
  • موضوع مقاله ارسالی باید در حیطه یکی از عناوین پژوهشی نشریه پردازش سیگنال پیشرفته باشد. برای اطلاع از زمینه‌های تخصصی تحت پوشش نشریه به بخش «اهداف و چشم‌انداز» مراجعه نمایید.
  • مقاله ارسالی باید عیناً بر اساس فایل الگوی مجله، تدوین و تنظیم شده باشد. بدین‌منظور توصیه می شود فایل الگوی مجله را از جدول پایین همین صفحه دانلود کنید و محتوای مقاله را در همان فایل، تایپ نمایید (و از نوشتن متن مقاله در فایل جداگانه خودداری نمایید). شایان ذکر است مقالات فرستاده‌شده‌ای که هرگونه مغایرتی از لحاظ نگارش (به‌خصوص در فرمت مراجع، نوشتار فرمول‌ها و روابط، اشکال و جداول، سبک‌های تعریف‌شده، اندازه فونت‌ها و …) با فایل الگوی مجله داشته باشند؛ قبل از ورود به فرآیند داوری به نویسندگان محترم بازگردانده خواهد شد تا با فایل الگوی مجله به‌طور کامل تطبیق دهند و سپس، مجدداً ارسال نمایند.
  • روابط و فرمول‌ها حتماً با استفاده از نرم‌افزار MathType نوشته شوند که به‌صورت نرم‌افزاری مجزا قابل نصب بر روی نرم‌افزار آفیس است و از نرم‌افزار Equation تعبیه‌شده در خود آفیس برای نوشتن روابط اجتناب شود.
  • لینک دانلود فایل فونت‌های صحیح و قابل قبول مجله، در جدول پایین این صفحه قرار داده شده است. توصیه می‌شود فونت‌های استاندارد را از این جدول، دانلود و قبل از  شروع به تایپ مقاله، از طریق پانل کنترلی سیستم عامل ویندوز نصب کنید.
  • نویسندگان محترم ابتدا بایستی در سامانه «ارسال مقاله» ثبت‌نام کنند و پس از ورود به سامانه از طریق حساب کاربری خود، اقدام به فرستادن مقاله نمایند. لازم است موارد زیر در حین ارسال مقاله رعایت شود:

الف) در ارسال اولیه، بایستی فایل اصلی مقاله (با هر دو فرمت word و pdf)، فـرم واگذاری حقوق نشر و تعهدنامه رعایت اخلاق نشر تکمیل‌شده و امضاءشده (فقط با فرمت pdf) و نیز فرم افشای تعارض منافع نویسندگان تکمیل‌شده و امضاءشده (فقط با فرمت pdf) آپلود گردند. به‌طور خلاصه، لازم است در ارسال اولیه مقاله، فقط چهار فایل به‌شرح زیر بارگذاری شوند:

 

— فایل اصلی مقاله با فرمت word یعنی «JASP-yy-mm-dd.docx» (از طریق گزینه «فایل اصل مقاله» در فرآیند ارسال مقاله اولیه)

 — فایل اصلی مقاله با فرمت pdf یعنی «JASP-yy-mm-dd.pdf» (از طریق گزینه «فایل اصل مقاله به فرمت PDF» در فرآیند ارسال مقاله اولیه)

 — فرم واگذاری حقوق نشر و تعهدنامه رعایت اخلاق نشر پس از تکمیل و امضاء با فرمت pdf یعنی «Copyright-yy-mm-dd.pdf» (از طریق گزینه «نامه به سردبیر (تعهدنامه)» در فرآیند ارسال مقاله اولیه)

— فرم افشای تعارض منافع نویسندگان پس از تکمیل و امضاء با فرمت pdf یعنی «Conflict_of_interest-yy-mm-dd.pdf» (از طریق گزینه «فرم تعارض منافع» در فرآیند ارسال مقاله اولیه)

 

تبصره 1: با توجه به توضیحات مندرج در فایل الگوی مجله، شکل‌ها و جدول‌های مقاله باید در همان فایل اصلی و در مکان مناسب آورده شوند. بنابراین، از بارگذاری فایل‌های مربوط به شکل‌ها و جدول‌ها به‌صورت جداگانه اکیداً اجتناب گردد. به‌عبارت دیگر، در فیلدهای «تصویر»، «جدول»، «تازه‌های تحقیق»، «چکیده تصویری» و «فایل‌های Tex/Latex» نباید هیچ فایلی آپلود شود.

 تبصره 2: لازم است فرمهای واگذاری حقوق نشر و تعهدناه رعایت اخلاق نشر و نیز فرم افشای تعارض منافع نویسندگان، که به‌صورت فایل word در جدول پایین این صفحه قرار گرفته است، دانلود و در همان فایل word تکمیل گردند (همه نوشته‌ها تایپ شوند). سپس فرمهای تکمیل‌شده، توسط نویسنده مسئول امضاء شود و در نهایت، فرم امضاءشده با فرمت pdf ارسال گردد. از فرستادن این دو فایل در فرمت word جداً خودداری شود.

 تبصره 3: فایل‌های مربوط به مقاله (هم نسخه word و هم نسخه pdf) در هر مرحله‌ای (اعم از ارسال اولیه مقاله یا ارسال نسخه‌های بازنگری‌شده) باید با نام JASP-yy-mm-dd ذخیره و ارسال گردند که در آن، منظور از yy-mm-dd تاریخ ارسال فایل به «هجری شمسی» است. مثلاً اگر نویسنده مسئول، فایل‌ها را در تاریخ «اول مهرماه سال 1395» ارسال می‌کند؛ باید فایل‌های word و pdf را به‌ترتیب با نام‌های «JASP-95-07-01.docx» و «JASP-95-07-01.pdf» بارگذاری نماید. نامگذاری دو فرم دیگر (واگذاری و افشای تعارض) هم به همین صورت خواهد بود.

تبصره 4: فایل‌های word ارسالی به مجله در هر مرحله‌ای (اعم از ارسال اولیه مقاله یا ارسال نسخه‌های بازنگری‌شده) باید با فرمت «docx» ذخیره گردند. بنابراین، لازم است تا از ارسال فایل‌های word به مجله در فرمت «doc»، اکیداً خودداری شود.

 

ب) داوران معرفی‌شده از طرف نویسنده مسئول در ارسال اولیه مقاله، لزوماً می‌بایست از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی یا مؤسسات آموزش عالی داخلی با مرتبه علمی حداقل استادیاری باشند. همچنین تمام اطلاعات خواسته شده از جمله ایمیل معتبر آکادمیک و زمینه های تحقیقاتی داور پیشنهادی بایستی با دقت و بطور کامل ارائه شود. از نکات ضروری دیگر در تکمیل فرم مشخصات داوران، ثبت شماره تلفن معتبر و عدم معرفی داوران از موسسه محل خدمت یا تحصیل نویسنده مقاله است.

 

ج) در ارسال‌های بعدی مقاله (پس از انجام «بازنگری کلی»)، علاوه بر فایل اصلی مقاله (فایل اصلاح‌شده)، فایلی با عنوان «پاسخ به نظرات داوران» در فرمت word تهیه گردد و در آن، به همه نظرات و پیشنهادهای داوران مقاله، پاسخ داده شود و نحوه اعمال تغییرات مد نظر داوران و سردبیر مجله در محتوای مقاله تشریح گردد. دقت شود که این فایل باید با همان فونت‌ها و سبک‌های تعریف‌شده در الگوی مجله تدوین گردد؛ با این تفاوت که همه متن آن به صورت تک‌ستونی، تایپ و فاصله بین سطرها روی سایز 1.5 تنظیم شود. سپس، این فایل به فرمت pdf تبدیل و به‌همراه نسخه اصلاح‌شده مقاله، ارسال گردد. به‌طور خلاصه، لازم است در ارسال‌های بعدی مقاله (پس از انجام «بازنگری کلی»)، فقط سه فایل به‌شرح زیر بارگذاری شوند:

 

— فایل اصلی اصلاح‌شده مقاله با فرمت word یعنی «JASP-yy-mm-dd.docx» که در این فایل، اصلاحات و تغییرات انجام‌شده در محتوای مقاله «نسبت به نسخه قبلی»، باید با رنگ زرد Highlight (برجسته) شوند. (از طریق گزینه «فایل اصل مقاله» در فرآیند ارسال مقاله بازنگری‌شده)

 — فایل اصلی اصلاح‌شده مقاله با فرمت pdf یعنی «JASP-yy-mm-dd.pdf» که در این فایل نیز، اصلاحات و تغییرات انجام‌گرفته در محتوای مقاله «نسبت به نسخه قبل از آن»، باید با رنگ زرد Highlight (برجسته) شوند و در صورت لزوم، توضیحات لازم در خصوص این تغییرات با درج Comment (اظهار نظر) در محل مناسب از فایل pdf ارائه شود. (از طریق گزینه «فایل اصل مقاله به فرمت PDF» در فرآیند ارسال مقاله بازنگری‌شده)

 — فایل «پاسخ به نظرات داوران» یعنی «Response-yy-mm-dd.pdf» که این فایل باید طبق توضیحات فوق‌الذکر تهیه شود و فقط با فرمت pdf ارسال گردد. (از طریق گزینه «فایل‌های تکمیلی/اضافی» در فرآیند ارسال مقاله بازنگری‌شده)

 

فایل‌های مربوط به الگوی تهیه مقاله، فرم واگذاری حقوق نشر و تعهدنامه رعایت اخلاق نشر، فرم افشای تعارض منافع نویسندگان و فونت‌های صحیح نشریه از جدول زیر قابل دانلود هستند:

 

توضیحات فایل ردیف
 فایل الگوی نگارش مقاله برای نشریه پردازش سیگنال پیشرفته

JASP Template.docx 

1
 فرم واگذاری حقوق نشر و تعهدنامه رعایت اخلاق نشر

Copyright Form

2
 فرم افشای تعارض منافع نویسندگان

Conflict_of_interest Form

3
 فایل فونت‌های صحیح و قابل قبول مجله

JASP Fonts.zip

4

 

استاندارد مرجع دهی در مقاله:

هرچند در فایل الگوی نگارش مقاله برای نشریه به نحوه مرجع دهی و فرمت مراجع اشاره شده است، در اینجا مجددا جهت تاکید، استاندارد مرجع دهی به همراه چند نمونه ارائه می گردد.

بخش مراجع در انتهای مقاله قرار می‌گیرد و عنوان آن دارای شماره نیست. مراجع باید شامل حرف اختصاری نام، نام‌خانوادگی مؤلفین، عنوان مقاله یا کتاب، نام مجله یا ناشر، دوره (vol.)، شماره (no.)، ماه و سال نشر باشد. تمام مراجع حتماً باید در متن مقاله (و با رعایت ترتیب شماره‌گذاری آن‌ها) مورد ارجاع واقع شده باشند. عنوان کتاب, طرح پژوهشی و پایان‌نامه یا رساله با قلم کج (italic), بدون استفاده از گیومه (« » برای مراجع فارسی و “ ” برای مراجع انگلیسی), و با حروف اول بزرگ (capital) برای مراجع انگلیسی نوشته شود. عنوان مقاله داخل گیومه و با حرف اول بزرگ (تنها برای کلمه اول عنوان) برای مراجع انگلیسی نوشته شود. برای مراجع انگلیسی, حرف اول تمامی کلمات مربوط به نام مجله یا عنوان کنفرانس با حرف بزرگ نوشته شود.

عنوان بخشِ مراجع را با سبک Heading 0 بنویسید. برای نوشتن مراجع به زبان فارسی از سبک REF و برای مراجع به زبان انگلیسی از سبک EN_REF استفاده کنید. عنوان کتاب، پایان‌نامه و طرح پژوهشی به زمان فارسی را به‌صورت پررنگ و عنوان مقاله‌ها به زبان فارسی را داخل « » بنویسید. برای عنوان‌های کتاب و پایان‌نامه مراجع انگلیسی از قلم کج (Italic) و ابتدای تمامی کلمات با حروف بزرگ (به غیر از کلمات رابطه‌ای) استفاده کنید. عنوان مقاله‌های انگلیسی را داخل “ ” نوشته و تنها حرف اول کلمه اول را با حرف بزرگ بنویسید. برای مراجع فارسی، تنها نام‌خانوادگی نویسندگان بایستی ذکر شود. در مراجع انگلیسی لازم است که حرف اول نام نویسندگان با حرف بزرگ نوشته شده و پس از علامت نقطه (.) و فاصله، نام‌خانوادگی نویسندگان ذکر شــود. اگر نام نویســنده‌ای دارای دو بــخش (first name و name middle) باشد، در این صورت حرف اول هر دو بخش نوشته شود. نام دو نویسنده آخر با عبارت «و» (برای مراجع انگلیسی با عبارت «and») از یکدیگر جدا شده و نام سایر نویسندگان با ویرگول (،) برای مراجع فارسی  و کاما (,) برای مراجع انگلیسی از هم جدا شوند. نحوه نوشتن مراجع در بخش مراجع این مقاله عنوان شده است. 

برای ارجاع به یک مرجع تنها از شماره آن در داخل یک جفت قلاب استفاده کنید (برای مثال [1]). دقت نمایید قلاب استفاده شده، قلاب با صفحه کلید فارسی است، نه انگلیسی (به تفاوت قلاب فارسی [ ] و قلاب انگلیسی [ ] توجه نمایید). تمام مراجع (فارسی و انگلیسی) را با شماره فارسی ارجاع دهید ولی شماره مراجع انگلیسی در بخش مراجع، بایستی انگلیسی باشد. نیازی به‌ذکر کلمه «مرجع» نیست، مگر آن که جمله با این عبارت شروع شود: «مرجع [1] ...». برای ارجاع به چند مرجع از ویرگول استفاده کنید [1، 2]. اگر تعداد مراجع زیاد است از خط تیره استفاده کنید [5-1]. از ذکر مراجع به‌صورت گروهی و بدون تحلیل محتوای آن‌ها خودداری گردد. مراجعی که در انتهای جمله می‌آیند قبل از نقطه قرار می‌گیرند. در ادامه چند نمونه ذکر شده است: 

 

[1] نام، نام‌خانوادگی نویسندگان، مترجمان، ویراستاران یا نام موسسه‌ای که نقش نویسنده را دارد، عنوان کامل کتاب، شماره جلد، شماره ویرایش، محل نشر، نام ناشر، تاریخ انتشار.

[2] نام و نام‌خانوادگی، عنوان پایان‌نامه، درجه‌ای که پایان‌نامه برای دریافت آن نوشته شده است، نام دانشگاه، محل دانشگاه، شماره صفحه‌ها، تاریخ انتشار.

[3] نام و نام‌خانوادگی مجری، عنوان طرح پژوهشی، شماره قرارداد پژوهشی، نام کامل سفارش‌دهنده، محل انجام طرح، تاریخ انجام طرح.

[4] نام و نام‌خانوادگی نویسندگان، «عنوان مقاله»، نام مجله یا کنفرانس، شماره دوره یا مجله، شماره صفحه‌ها، محل برگزاری کنفرانس، تاریخ انتشار.

[5] S. Frankel, Model Driven Architecture: Applying MDA to Enterprise Computing, OMG Press, Wiley Publishing, 2003.

[6] J. Sannella, Constraint Satisfaction and Debugging for Interactive User Interfaces, Ph.D. Thesis, University of Washington, Seattle, WA, 1994.

[7] A. Zachman, “A framework for information systems architecture,” IBM Systems Journal, vol. 26, no. 3, 1987.

[8] Plamondon and G. Lorette, “Automatic signature verification and writer identification - the state of the art,” Pattern Recognition, vol. 22, no. 2, pp. 107-131, 1989.

[9] Object Management Group. Unified Modeling Language: Superstructure, Version 2.0, ptc/03-07-06, July 2003, http://www.omg.org/cgi-bin/doc?ptc/2003-08-02.

 

 

لزوم قدردانی از حامی یا تامین کننده اعتبار پژوهش (در صورت وجود) :

در صورت وجود حامی یا تامین کننده اعتبار پژوهش مقاله لازم است قدردانی در بخش «سپاسگزاری» مقاله به‌صورت کوتاه و در یک پاراگراف آماده شود. بخش سپاسگزاری دارای شماره نیست بنابراین عنوان این بخش را با سبک Heading 0 بنویسید. 

 

 

مشابهت یابی:

قابل ذکر است که در بررسی اولیه مقالات دریافتی، از نرم افزارهای مشابهت یاب برای بررسی مقالات و حصول اطمینان از صحت مالکیت و نداشتن تشابه با دیگر مقالات استفاده می شود. میزان مشابهت مقاله ارسالی بایستی زیر 20 درصد باشد.

 

توافق نامه دسترسی آزاد و واگذاری حقوق نشر (حق کپی رایت):

در هنگام ارسال مقاله ، از نویسندگان خواسته می شود با پر کردن و ارسال فـرم واگذاری حقوق نشر و تعهدنامه رعایت اخلاق نشر توافق خود را برای رعایت مجوز دسترسی آزاد ((CC BY-NC)Creative Commons) اعلام نمایند. براساس این مجوز، نویسندگان با اختیار و آگاهی کامل، کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط به انتشار این مقــاله را به نشریه علمی پردازش سیگنال پیشرفته واگذار می نمایند و نشریه در انتشار این مقاله به صورت چاپی، برخط، لوح فشرده، نمایه های بین المللی و داخلی اختیار تام دارد و منافع مادی احتمالی متعلق به نشریه و ناشر است. این حق تنها با رد انتشار مقاله در نشریه یا انصراف نویسندگان از ادامه همکاری تا قبل از تعیین تکلیف قطعی مقاله سلب خواهد شد. با این حال، مجوز به هر کاربر اجازه می دهد تا مقاله را دانلود، چاپ، استخراج، استفاده مجدد و بایگانی نماید، مشروط بر آنکه منبع دهی مناسب به نویسندگان و منبع اثر داده شود."

 

هزینه دریافت، پردازش و چاپ مقالات: 

در حال حاضر نشریه هیچ هزینه ای بابت ارسال مقاله، پردازش آنها و چاپ مقالات پذیرفته شده از نویسندگان دریافت نمی کند. لذا فعلاً انتشار مقاله برای نویسندگان در این نشریه بصورت کاملاً رایگان است. همچنین با توجه به رایگان بودن انتشار مقاله، مجله هیچ تخفیف یا چشم پوشی از پرداخت هزینه برای اشخاص یا گروههای خاص در نظر نمی گیرد.

 

توجه: حق رد یا قبول مقالات ارسالی، ویراستاری و نیز حق چاپ و تکثیر آنها در صورت پذیرش برای این نشریه محفوظ است.